Årets Hund

Årets Hund 2021

Här finner du statuterna för Årets hund!


Kom ihåg att maila dina utställningsmeriter för Årets Utställningshund till lenadyrsmeds@hotmail.com, senast 25/1.

I år får du ta med resultat för 2020-2021!

Resultat i övriga grenar tar vi in via offentliga resultat.


Årets Agilityhund:            

  1. Norängens Black Betty ”Lyra” - Lotta Åhlander                         200
  2. Amazeme Dive Right In “Min” - Lena Dyrsmeds                  199
  3. Ture “Ture” - Linnéa Pedersen                                                195
  4. Amazeme Twilight Grace “Lace” – Lena Dyrsmeds             195
  5. Amorras Kluriga Karlsson”Folke” - Marie Bäcke Olsson      184
  6. 6. Amorras Ooops Oliver “Göte” - Marie Bäcke Olsson        183
  7. Hammergaze Little-Spike ”Spike” – Lotta Åhlander             149
  8. Beauty Bells Pitch Perfect “Jafa” - Jessica Hamrin             134
  9. Krokasmedens Åella ”Bella” – Anton Bodin                           58
  10. Little Rosebud’s Fushion Of Colours “Leo”- Anna Berg         35
  11. Little Rosebud’s Björn Ferry “Björn Ferry” - Monica Setterlund 4


Årets Lydnadshund:         

  1. Ekhöjdens Ess – Linda Kvalöy Johansson                               40
  2. Aina – Kristina Jugas                                                                 40
  3. Jomgarden´s Wilse – Ronja Levin                                            33
  4. Kogaråsen’s Zniper – Emely Bössfall                                       32
  5. Anja – Christina Nilsson                                                             26  
  6. Micro – Erika Andersson                                                            25
  7. Qule-Quli’s Jonny – Anna Niclasson                                         15
  8. Ydrevallens Sati – Ulrika Linna Hansson                                   14
  9. Ekhöjdens Etta – Lena Andersson                                            10 
  10. Sugarwind’s Bullet Bill – Emma Isaksson                                   4
  11. Vildhallonens Bedårande Blåbär – Gunilla Gyhlén                    3
  12. Kulla Gulla’s Preston – Lotta Syvertsen                                      2
  13. Ekhöjdens Java – Lena Andersson                                             1

Årets Brukshund:             

  1. Ekhöjdens Java – Lena Andersson                                             113
  2. Ekhöjdens Ess – Linda Kvalöy Johansson                                  59
  3. Ekhöjdens Etta – Lena Andersson                                               48
  4. Raiikas Nasta Niilo – Lars Svedgård                                           34
  5. Blackneck’s C’Royal – Katrin Eriksson                                        15
  6. Qule-Quli’s Jonny – Anna Niclasson                                           15
  7. Kogaråsen’s Zniper – Emely Bössfall                                         10
  8. Anja – Kristina Nilsson                                                                  3
  9. Focus – Ronja Levin                                                                      1

Årets Utställningshund:   

  1. Beauty Bells Northern Star Nikita – Jessica Hamrin                 105
  2. Beauty Bells Over And Out – Jessica Hamrin                             79
  3. Amazeme Dive Right In - Lena Dyrsmeds                                  55
  4. Little Rosebud’s Björn Ferry – Monica Setterlund                      51
  5.  Beauty Bells True Temptation – Jessica Hamrin                      38
  6. Beauty Bells Pitch Perfect – Jessica Hamrin                              36
  7. Bizzness Asterix – Karin Hammar                                               28
  8. Beauty Bell’s Agaton Sax                                                             25
  9. Little Rosebud´s Fusion of Colours – Anna Berg                        21
  10. Shine on this charming man – Jessica Hamrin                          15
  11. Shine On Try A Little Tenderness – Jessica Hamrin                    5
  12. Candygolds Easy Elle – Jessica Hamrin                                       1

Årets rallylydnadshund:  

  1. Lidmarken’s I’m Gonna Be Somebody – Maria Lööf                  268
  2. Amazeme Twilight Grace – Lena Dyrsmeds                               206
  3. Gihatass Prince Charming By Popstar – Erika Andersson          179
  4. Hammergaze Little-Spike – Lotta Åhlander                                175
  5. Micro – Erika Andersson                                                               154
  6. Vildhallonens Bedårande Blåbär – Gunilla Gyhlén                     142
  7. Skogsjentas Bumble Bee - Camilla Ryttare                                134
  8. Little Rosebud’s Fusion Of Colours – Anna Berg                         103
  9. Little Rosebud’s Björn Ferry – Monica Setterlund                       101
  10. Amorras Ooops Oliver – Mare Bäcke Olsson                              101
  11. Tillyhills Det Vill Jag Lova – Maja Bergman                                 88
  12. Beauty Bells Amazing Amber – Jeanette N Hamrin                    85
  13. Bizzness Asterix – Karin Hammar                                                  79
  14. Wamba´s Fräcka Fröken – Jessica Hamrin                                  66
  15. Amorras kluriga Karlsson – Marie Bäcke Olsson                         53
  16. Aussie Action´s Red Twisty Tempest – Johanna Knäpp              43
  17. Focus – Camilla Ryttare                                                                 41
  18. Jomgardens Wilse – Ronja Levin                                                   8
  19. Beauty Bells King of Kings – Jeanette N Hamrin                         5
  20. Ekhöjdens Java – Lena Andersson                                                5
  21.  Ydrevallens Sati – Ulrika Linna Hansson                                       2

Årets Nose Workekipage:

  1. Little Rosebud´s Fusion of Colours – Anna Berg                          16
  2. Amorras Ooops Oliver – Marie Bäcke Olsson                               14
  3. Little Rosebud’s Björn Ferry – Monica Setterlund                         12
  4. Working Mates Catch Me If You Can – Erika Andersson               7
  5. Wamba´s Fräcka Fröken – Jessica Hamrin                                   6
  6. Aktiviva´s Herz Di Matti – Malin Holm                                             6 
  7. Amazeme Dive Right In – Lena Dyrsmeds                                     3
  8. Onyx – Alice Gundhe                                                                        2

Årets GFBK-ekipage:  

  1. Micro – Erika Andersson                                                                 90
  2. Ekhöjdens Java – Lena Andersson                                                77
  3. 3. Amorras Ooops Oliver – Marie Bäcke Olsson                           65
  4. Little Rosebud’s Fusion Of Colours – Anna Berg                          56
  5. 5. Amazeme Dive Right In – Lena Dyrsmeds                                47
  6. Gihatass Prince Charming By Popstar – Erika Andersson           46
  7. Little Rosebud’s Björn Ferry – Monica Setterlund                        45
  8. Wamba´s Fräcka Fröken – Jessica Hamrin                                 40

KM i Agility:        

Hammergaze Little-Spike ”Spike” – Lotta Åhlander    

KM i Lydnad:     

Ekhöjdens Etta – Lena Andersson                                

KM i Rally:         

N – Amorras Kluriga Karlsson ”Folke” - Marie Bäcke Olsson

F – Actualis Blue Surprice ”Socker” – Monica Blomqvist

A – Wambas Fräcka Fröken ”Maja” - Jessica Hamrin

M – Lidmarken’s I’m Gonna Be Somebody ”Dante” – Maria Lööf

KM Nosework                   

Little Rosebud’s Björn Ferry ”Björn Ferry” – Monica Setterlund

I samband med att priser som delas ut på årsmötet 2022, uppvaktas även dessa insatser:

 

Avtackas styrelsen:           Lena Andersson                     

 

Rallylydnad TS                   Jessica Hamrin

 

Rallylydnad skrivare          Maria Lööf och Jeanette N Hamrin               

 

NoseWork TL                       Maria Lööf

 

NoseWork TS                       Maria Lööf

 

NW Doftprovsdomare        Maria Lööf


Instr NoseWork                   Maria Lööf

 

Mental figurant                   Camilla Ryttare och Ronja Levin


Certif provledare                Tina Björnberg